Providing you the best range of wood namkeen fryer machine, stainless steel fry machine, sambosa fryer, continues frying, 50 hz stainless steel banana chips frying machine and snack pellet frying lines machine with effective & timely delivery.
₹ 1350000 / Piece Get Latest Price
| Snack Type | All Namkeen |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Capacity(kg/hr) | 100 |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Heating Type | Wood Fired |
| Material To Be Extruded | Gram Flour |
| Fryer Type | Continuous |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | SS 304 |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Bowl Capacity | 100 kg |
| Power Consumption | 15 hp |
| Machine Type | Automatic |
| Brand | PRAKASHWALA |
| Weight | 2000 kg |
| Voltage | 440 v |
| Frequency | 50/60 hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Machine Type | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 2000 kg/hr |
| Power Consumption | 10 HP |
| Shape | Rectangular |
| Material | SS304 |
| Fuel | Gas, WOOD, LPG, Diesel |
| Automation Grade | Automatic |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000 kg/hr |
| Power Consumption | 10 HP |
| Equipment Type | Fryer |
| Machine Type | Automatic |
| Fuel | LPG, Gas, Wood, Diesel |
| Automation Grade | Automatic |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Production Capacity | 150 Kg/Hr |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Control Type | With Speed Control |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Motor Power | 1 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Slice Type | Rippled, Round, Plain |
| Slicing Shape | Rippled, Round, Oval, Plain |
| Available Material | SS 304 |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Body Material | Stainless Steel |
| Automation Level | Semi-Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2550000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 1000 kg/hr |
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Machine Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2350000 / Piece Get Latest Price
| Snack Type | All Namkeen |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Material To Be Extruded | Mixed Flours |
| Automation Grade | Automatic |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Boondi |
| Usage/Application | Commercial |
| Fryer Type | Continuous |
| Capacity | 250 kg/hr |
| Power Consumption | 15 hp |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Weight | 2000 kg |
| Voltage | 440 v |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS 304 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 480000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Machine Components | Fryer |
| Usage/Application | Potato Chips |
| Machine Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2050000 / Set Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Machine Type | Continuous Fryer |
| Heating Type | Gas |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS 304 |
| Application | Namkeen |
| Power Consumption | 10 HP |
| Fuel | Diesel, LPG, WOOD/PELLETS, Gas |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 1050000 / Piece Get Latest Price
| Heating Source | Wood Fired |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Fryer Type | Oil Circulated Fryer |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Boondi |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Namkeen |
| Oil Holding Capacity | 300–500 L |
| Material | SS 304 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Snacks Type | Namkeen |
| Automation Grade | Automatic |
| Type Of Namkeen | Boondi |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50/60 HZ |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Line Type | Pellet Frying, Namkeen Line, Chips Line |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Material To Be Extruded | SS 304 |
| Process Type | Frying, Seasoning |
| Heating Type | Diesel |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Application | Kurkure Type, Namkeen |
| Phase | 3 PHASE |
| Control System | Panel Control |
| Material | SS 304 |
| Country Of Origin | Made In India |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Installed Capacity | 800 kg/hr |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pushkar Singh (Founder & Managing Director)
Prakashwala Food Equipment Private Limited
Vill Bakrol Bujrang, B-23, Nakshatra Indl Hub-2, Gatrad Bakrol Bujrang Kuha Road, Bakrol Branch Post, Office, Bakrol Bujrang
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India