Manufacturer of a wide range of products which include circular batch fryer with pellet burner, sev namkeen maker, potato chips making equipment, potato chips making machine all set up, automatic masala chana namkeen mixture making machine and chips making machine.
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Capacity(kg/hr) | 100 |
| Heating Type | Gas |
| Machine Type | Automatic |
| Equipment Type | Automatic Snacks Seasoning Syst |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS 304 |
| Application | Pellet Snacks, Kurkure, Banana Chips, Samosa Kachori, Potato Chips, Namkeen |
| Power Consumption | 3 HP |
| Fuel | PELLAT, Gas, Diesel |
| Brand | PRAKASHWALA |
| Oil Capacity | 200 L |
| Frying Temperature | 170°C |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Snacks Type | Namkeen |
| Automation Grade | Automatic |
| Type Of Namkeen | Fafda |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50/60 HZ |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg/hr |
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Machine Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg/hr |
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Machine Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Boondi |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Snacks Type | Namkeen |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Type Of Namkeen | Fafda |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Manual |
| Machine Type | Automatic, Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg/hr |
| Machine Type | Batch Fryer |
| Fuel Type | Gas |
| Heating Type | Wood Fired |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Red |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Namkeen, Banana Chips, Potato Chips, Pellet Snacks, Bhujia |
| Oil Capacity | 100 L |
| Frying Temperature | 200°C |
| Power Load | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 950000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | up to 100 kg/hr |
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Heating Type | Gas |
| Machine Components | Fryer |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | SS 304 |
| Oil Holding Capacity | 500 L |
| Power Consumption | 10HP |
| Frequency | 50/60Hz |
| Fuel Consumption | 10 L/hr |
| Usage | Tapioca Chips, Potato Chips, Namkeen Mix, Banana Chips |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Automatic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Snacks Type | Namkeen |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Material To Be Extruded | Gram Flour |
| Type Of Namkeen | Fafda |
| Usage/Application | Industrial |
| Fryer Type | Continuous |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 250 kg/hr |
| Power Consumption | 15 hp |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Weight | 500 kg |
| Voltage | 220 v |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2550000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 3000 kg/hr |
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Machine Type | Automatic |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Heating Source | Thermic Fluid |
| Machine Components | Fryer |
| Material | SS 304 |
| Line Type | Continuous Line |
| Application | Pellet Snacks, Namkeen, Banana Chips, Potato Chips, Cassava Chips |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Installed Power | 50–80 kW |
| Control System | PLC with HMI |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 1000 kg/hr |
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Machine Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 50–100 kg/hr |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Capacity(Kg/Hr) | 200 |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Heating Source | Thermic Fluid |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS 304 |
| Oil Type | Palm Oil |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415 V |
| Application | Potato Chips, Tapioca Chips, Banana Chips, Cassava Chips, Soya Chips |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Machine Type | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 kg/hr |
| Equipment Type | Automatic Snacks Seasoning Syst |
| Power Consumption | 7 HP |
| Brand | PRAKASHWALA |
| Machine Type | Automatic |
| Fuel | LPG, Diesel, Gas, WOODEN |
| Material | SS 304 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2550000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(kg/hr) | 100 |
| Equipment Type | Automatic Snacks Seasoning Syst |
| Power Consumption | 7 HP |
| Machine Type | Automatic |
| Fuel | WOODEN, Gas, Diesel, LPG |
| Material | SS 304 |
| Brand | PRAKASHWALA |
| Phase | 3 PHASE |
| I Deal In | New Only |
| Frequency | 50/60 HZ |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3050000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Power Consumption | 3 HP |
| Equipment Type | Automatic Snacks Seasoning Syst |
| Brand | PRAKASHWALA |
| Machine Type | Automatic |
| Fuel | LPG, WOODEN, Gas, Diesel |
| Material | SS 304 |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50/60 HZ |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2050000 / Piece Get Latest Price
| Fryer Type | Diesel Fryer |
| Capacity | 300 KG PER HR |
| Tank Capacity | 70L |
| Pan Size | 42x42 inch |
| Number Of Tanks | Single |
| Heating Type | Wood Fired |
| Equipment Type | Automatic Snacks Seasoning Syst |
| Body Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Installation | Countertop |
| Material | SS 304 |
| Power Source | Single Phase |
| Tilting Type | Fixed Pan |
| Power Consumption | 7 HP |
| Fuel | WOODEN, LPG, Diesel, Gas |
| Oil Capacity | 250 L |
| Frying Temperature | 200°C |
| Power Load | 10 kW |
| Oil Drain Valve | No |
| Phase | 3 Phase |
| Usage Segment | Industrial Canteen |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 300 kg/hr |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Boondi |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Material | SS 304 |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1750000 / Piece Get Latest Price
| Snacks Type | Namkeen |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Material To Be Extruded | Rice Flour |
| Type Of Namkeen | Boondi |
| Usage/Application | Industrial |
| Fryer Type | Continuous |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 300 kg/hr |
| Power Consumption | 10 hp |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS 304 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Power Consumption | 1 HP |
| Shape | Squire |
| Fuel | LPG, Gas, Diesel |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Vegetable Cutting Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Power | 2 HP |
| Material | Stainless Steel |
| Suitable for | Potato |
| Also Suitable for | Onion |
| Brand | PRAKASHWALA |
| Frame Material | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Application | Fryums, Chips, Makhana, Namkeen, Puffs |
| Usage/Application | Commercial |
| Heating Type | Thermic Fluid |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Mounting Type | Floor Model |
| Control Type | Panel Control |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Automatic |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 1000 kg/hr |
| Capacity | 100 kg per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Material To Be Extruded | SS 304 |
| Machine Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(kg) | 100 kg/hr |
| Capacity | upto 100 kg/hr |
| Brand | PRAKASHWALA |
| Material | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Snacks Type | Potato Chips |
| Type Of Namkeen | Fafda |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS 304 |
| Brand | PRAKASHWALA |
| Frequency | 50/60 HZ |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Snacks Type | Potato Chips |
| Type Of Namkeen | Fafda |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS 304 |
| Frequency | 50/60 HZ |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Vegetable Cutting Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 1 HP |
| Suitable for | Potato |
| Also Suitable for | Onion |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Application | Transformer Oil |
| Capacity(kg) | 50 kg |
| Dryer Type | Centrifugal Dryer |
| Capacity | 500 ltr/hr |
| Type | Oil Dryer |
| Material | Stainless Steel |
| Water Removal | To 10 ppm |
| Heating Type | Thermic Fluid |
| Filter Type | Cartridge Filter |
| Automation Grade | Automatic |
| Control Type | Fully Automatic |
| Degassing Stage | Single Stage |
| Brand | PRAKASHWALA |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pushkar Singh (Founder & Managing Director)
Prakashwala Food Equipment Private Limited
Vill Bakrol Bujrang, B-23, Nakshatra Indl Hub-2, Gatrad Bakrol Bujrang Kuha Road, Bakrol Branch Post, Office, Bakrol Bujrang
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India